2021-06-05
Kuchnia
Wok mandaryński
Mój wok przyjechał z Chin. Na Allegro dałem za niego trochę ponad sto złotych. Jest wykonany ze stali węglowej i ręcznie kuty. Ma 33 centymetry średnicy, drewnianą rączkę i waży około kilograma. Jako źródło ognia wykorzystuję tak zwany taboret gazowy, wykonany z żeliwa, podłączony do małej butli gazowej, który również znalazłem na Allegro za niecałą stówkę. Przed pierwszym użyciem woka trzeba wypalić. Robi się to nad ogniem, na sucho, mocno rozgrzewając każdy centymetr kwadratowy miski, aż zmieni barwę. Proces powtarza się na mokro, pokrywając woka cienką wartwą oleju roślinnego i wypala się centymetr po centymetrze, aż do momentu, kiedy olej przestanie dymić.

Technika przygotowania potraw na woku to „smażenie w ruchu”, czyli stir-frying. Nie jest to skomplikowane i obowiązuje kilka prostych zasad: przygotowuje się porcję dla jednej osoby, wszystkie produkty trzeba najpierw przygotować i umieścić w oddzielnych naczyniach według kolejności wrzucania na patelnię, produkty kroi się bardzo cienko, smaży się krótko, ani przez chwilę nie można przestać mieszać. Mieszać można chochlą albo z użyciem tej wyrafinowanej kucharskiej techniki podrzucania zawartością patelni. Chińczycy używają obu tych technik naraz – jedna ręka podrzuca patelnią, a druga steruje chochlą, która na przemian miesza lub dokłada kolejne porcje produktów.

Pierś kaczki ze skórą lub - jeśli wolisz - bez skóry pokrój w cienkie plasterki i marynuj w niewielkiej ilości sosu sojowego przez dwie godziny. Kawałek brokuła podziel na małe różyczki, łodygę pokrój w paski lub w zapałkę. Kilka cienkich szparagów pokrój na cienkie paseczki. Od kiści grzybów shimeji odkrój grzybnię i rozdziel na pojedyncze sztuki. Małą cebulę, pół kciuka imbiru, dwa ząbki czosnku i źdźbło trawy cytrynowej pokrój drobno. Do woka wlej olej i przesmaż na nim kaczkę. Kaczkę odłóż na bok, pozostawiając tłuszcz w patelni. Wrzuć cebulę, imbir, czosnek i trawę cytrynową. Smaż chwilę. Dodaj brokuły, szparagi i grzyby. Smaż chwilę. Dolej niewielką ilość białego, słodkiego wina. Smaż chwilę. Dodaj sos sojowy, sos ostrygowy, sos chilli, sok z cytryny, łyżeczkę cukru trzcinowego. Smaż chwilę. Dorzuć kaczkę i dolej małą ilość wody wymieszaną z dwiema łyżeczkami mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej. Smaż chwilę. Zdejmij z patelni. Dodaj kolendry i świeżego szczypioru. Podawaj z ryżem.
Jak chcesz się podpisać?
Twój komentarz
blad

Lubię to   Skomentuj   
do góry
Mój blogO mnieNewsletterKontakt
polecam poniższe strony internetowe:
www.haer2.pl
www.onlinekoronawirus.pl
www.hr2system.pl
www.hr2audyt.pl
www.hr2bardziej.pl
www.liveslide.pl
ta strona internetowa została stworzona przez: